Lifestyle,  Rodzinnie

Dlaczego warto czytać dzieciom książki

Uwielbiam czytać książki. Teraz jako Mama nie mam za wiele na to czasu, ale jak tylko znajdę chwilkę to czytam w każdej pozycji i miejscu 🙂 Od kiedy tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży wiedziałam, że książki będą odgrywać ważną rolę w życiu mojego dziecka. Pierwsze książeczki zaczęłam czytać Małemu gdy był jeszcz w brzuszku. Chciałam żeby przyzwyczajał się do mojego głosu. Niektórzy twierdzą, że czytanie dziecku od urodzenia po 20 minut dziennie pozwala wychować mądrego i szczęśliwego człowieka. Nie wiem jak Wy, ale ja w to głęboko wierzę dlatego w naszym domu książki są ważniejsze niż tablet, telefon czy komputer.

Dlaczego głośne czytanie?

Z przyjemnością podam Wam kilkanaście powodów, dla których powinniście (jeśli jeszcze tego nie robicie) zacząć czytać Waszym maluchom.

 1. Czytanie buduje silną więź między rodzicem i dzieckiem
 2. Rozwija wyobraźnię
 3. Wzmacia poczucie własnej wartości
 4. Poprawia koncentrację
 5. Ćwiczy pamięć
 6. Otwiera na nowe doświadczenia
 7. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
 8. Rozwija umiejętności językowe
 9. Uczy logiczngo myślenia
 10. Ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole
 11. Zwieksza wiedzę ogólną
 12. Rozwija mowę i uczy jak komunikować swoje potrzby

Prwdopodobnie plusy głośnego czytania dziecku można wymianieć bez końca, ale wyżej wymienione są tymi najważniejszymi. Codzienne czytanie dziecku i ograniczanie mediów wizualnych to niepodważalnie najlepsza inwestycja w przyszłość i rozwój Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko pokocha czytanie będzie umiało samodzielnie poszerzać swoją wiedzę, podejmować lepsze decyzje, mieć szansę na lepszą pracę, lepsze relacje z ludźmi, a nawet na dłuższe życie. Gdy czytasz dziecku książki masz większą pewność, że wyrośnie ono na mądrą, kulturalną i smodzielną osobę.

Od jakich książek warto zacząć

Na pewno dla najmłodszych warto zaopatrzyć się w materiałowe, mięciutkie książeczki. U nas hitem były też książeczki do kąpieli czy sensoryczne z czarno-bialymi obrazkami. Gdy dzieci zaczynają wkładać wszystko do buzi najlepiej kupić książki w twardej oprawie z grubymi kartkami. Tak około 9–10. miesiąca życia, maluszki mogą już oglądać książeczki z pojedynczymi i schematycznymi obrazkami, które pokazują elementy świata otaczającego dziecko, z wyraźnymi krawędziami, ułatwiającymi spostrzeganie. Fajnie jeśli będą miały element ‚dotykowy’. My chwalimy sobie serię ‚Dotknij mnie’ z barwnymi ilustracjami i wypukłymi kształtami.

Najtańsza książka może znaczyć w rozwoju Twojego dziecka więcej niż niejedna droga zabawka edukacyjna. Poza tym pamiętaj, że książka może być dla Twojego dziecka przyjemną rozrywką, któta oderwie go od telewizji czy innych elektronicznych gadżetów.