Lifestyle,  Rodzinnie

Dlaczego warto czytać dzieciom książki

Uwielbiam czytać książki. Teraz jako Mama nie mam za wiele na to czasu, ale jak tylko znajdę chwilkę to czytam w każdej pozycji i miejscu 🙂 Od kiedy tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży wiedziałam, że książki będą odgrywać ważną rolę w życiu mojego dziecka. Pierwsze książeczki zaczęłam czytać Małemu gdy był jeszcz w brzuszku. Chciałam żeby przyzwyczajał się do mojego głosu. Niektórzy twierdzą, że czytanie dziecku od urodzenia po 20 minut dziennie pozwala wychować mądrego i szczęśliwego człowieka. Nie wiem jak Wy, ale ja w to głęboko wierzę dlatego w naszym domu książki są ważniejsze niż tablet, telefon czy komputer.

Dlaczego głośne czytanie?

Z przyjemnością podam Wam kilkanaście powodów, dla których powinniście (jeśli jeszcze tego nie robicie) zacząć czytać Waszym maluchom.

 1. Czytanie buduje silną więź między rodzicem i dzieckiem
 2. Rozwija wyobraźnię
 3. Wzmacia poczucie własnej wartości
 4. Poprawia koncentrację
 5. Ćwiczy pamięć
 6. Otwiera na nowe doświadczenia
 7. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania
 8. Rozwija umiejętności językowe
 9. Uczy logiczngo myślenia
 10. Ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole
 11. Zwieksza wiedzę ogólną
 12. Rozwija mowę i uczy jak komunikować swoje potrzby

Prwdopodobnie plusy głośnego czytania dziecku można wymianieć bez końca, ale wyżej wymienione są tymi najważniejszymi. Codzienne czytanie dziecku i ograniczanie mediów wizualnych to niepodważalnie najlepsza inwestycja w przyszłość i rozwój Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko pokocha czytanie będzie umiało samodzielnie poszerzać swoją wiedzę, podejmować lepsze decyzje, mieć szansę na lepszą pracę, lepsze relacje z ludźmi, a nawet na dłuższe życie. Gdy czytasz dziecku książki masz większą pewność, że wyrośnie ono na mądrą, kulturalną i smodzielną osobę.

Od jakich książek warto zacząć

Na pewno dla najmłodszych warto zaopatrzyć się w materiałowe, mięciutkie książeczki. U nas hitem były też książeczki do kąpieli czy sensoryczne z czarno-bialymi obrazkami. Gdy dzieci zaczynają wkładać wszystko do buzi najlepiej kupić książki w twardej oprawie z grubymi kartkami. Tak około 9–10. miesiąca życia, maluszki mogą już oglądać książeczki z pojedynczymi i schematycznymi obrazkami, które pokazują elementy świata otaczającego dziecko, z wyraźnymi krawędziami, ułatwiającymi spostrzeganie. Fajnie jeśli będą miały element 'dotykowy'. My chwalimy sobie serię 'Dotknij mnie' z barwnymi ilustracjami i wypukłymi kształtami.

Najtańsza książka może znaczyć w rozwoju Twojego dziecka więcej niż niejedna droga zabawka edukacyjna. Poza tym pamiętaj, że książka może być dla Twojego dziecka przyjemną rozrywką, któta oderwie go od telewizji czy innych elektronicznych gadżetów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *