Witaminy, witaminki-podawać czy nie?
Lifestyle

Witaminy, witaminki- podawać czy nie?

Wiem, że temat podawania witaminy D i K swoim maluchom nurtuje wiele Mam. Tak też i było w moim przypadku. Tak bardzo mnie to niepokoiło, że ani lekarz ani położna nie wspomnieli nic na ten temat, że postanowiłam zrobić własny rekonesans. Wiecie w UK wszystko jest normalne. Katar- to normalne. Kaszel- to normalne. Gorączka- to wirus, przejdzie. Tak samo odnoszą się do suplementacji wit D. Twierdzą, że nie trzeba i tyle. Jeśli chodzi o witaminę K to tak i owszem, ale najlepiej w zastrzyku przy narodzinach i tyle.

W mojej głowie pojawiało się wiele pytań. Czy jeden zastrzyk wyatarczy? No i co z tą witaminą D? Miałam to szczęście, że siostra w Polsce urodziła 6 tygodni przede mną i przekazała mi informacje, które orzymała od lekarza. Zalecał on podawanie witmainy D od pierwszych dni życia dziecka.

Po co w ogóle te witaminy?

Może zacznę odpoczątku i wyjaśnię dlaczego te suplementy są takie ważne. Najpierw na tapetę wrzućmy witaminę D, która pozwala regulować ilość wapnia i fosforanu w organiźmie.
Składniki te są niezbędne do utrzymywania w dobrej kondycji naszych kości, mięśni i zębów. Niedobór witaminy D może doprowadzić do deformacji kości takich jak krzywica w wieku dziecięcym oraz miopatii w wieku dorosłym.
Dobra wiadomość jest taka, że nasz organizm wystawiony na promienie słoneczne potrafi sam produkować witaminę D. Możemy ją również dostarczyć sobie poprzez spożywanie oleju rybnego, jajek czy też żółtego sera.
Wiadomo jednak, że niemowlaki rodzą się z małymi zasobami witaminy D. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta od urodzenia przyjmowały odpowiednie dawki tej witaminy.
Bezpieczne górne poziomy spożycia wit D dla noworódków donoszonych i niemowląt:

 • 400 j.m./dobę; suplementację rozpoczyna się od pierwszych dni życia (niezależnie od tego
  czy matka w II i III trymestrze ciąży przyjmowała witaminę D).

Dzieci i młodzież od 1 do 18 roku życia:

 • od 600 do 1000 j.m./dobę, zależnie od masy ciała, od października do marca lub przez cały rok, jeżeli synteza skórna jest niewystarczająca (np. przyestrykcyjnym stosowaniu kremów z filtrami UVB i/lub ograniczonym czasie przebywania na słońcu).

Teraz trochę informacji o witaminie K, która pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim jest odpowiedzialna za krzepnięcie krwi. Oznacza to, że wspomaga szybsze gojenie się ran i zapobiega niekontrolowanym krwotokom. Jeśli Twoje dziecko miałoby stwierdzony niedobór tej witaminy prowadziłoby to do pojawiania się niekontrolowanych siniaków i krwotoków. Prawdopodobnie dlatego maluszki otrzymują zastrzyk z witaminą zaraz po urodzeniu. I tu od razu odpowiedź na jedno z moich pytan. Tak jeden zastrzyk jest wystarczający i daje natychmiastowe działanie. Co warto wiedzieć karmienie piersią zaraz po narodzinach i kontynuowanie go na żądanie pomaga utrzymać dziecku jego własny poziom witaminy K.

Zagadnienia, na które warto odpowiedzieć

Na koniec jeszcze odpowiem na najczęściej zadawane pytania.

 • Czy jeśli karmię dziecko mlekiem modyfikowanym/ piersią to też muszę podawać witaminę D?

Tak. Obecnie zaleca się suplementację tej witaminy od pierwszych dni życia bez względu na sposób karmienia
– od urodzenia do 6. miesiąca życia, dawka 400 IU/dobę (10,0 µg/dobę)
– między 6. a 12. miesiącem życia dawka 400–600 IU/dobę (10,0–15,0 µg/dobę)

  Z zaznaczeniem, że:
  Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny otrzymywać daną dawkę łącznie z diety i preparatów farmaceutycznych. Przy spożyciu 400 IU/dobę witaminy D z diety tj. około 1000 ml mleka początkowego i około 700-800 ml mleka następnego dodatkowa suplementacja witaminą D nie jest wymagana.

 • Jak wyglada podawanie witaminy u wcześniaków?

Noworodki urodzone przedwcześnie są szczególnie narażone na niedobór witaminy D i powinny otrzymywać suplementację od pierwszych dni życia (kiedy tylko będzie możliwe żywienie dojelitowe) w dawce 400–800 IU/dobę (10–20 µg/dobę) do momentu osiągnięcia skorygowanego wieku 40. tygodnia ciąży. Po tym okresie zaleca się dawki jak u niemowląt donoszonych.

 • Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować witaminę D?

– kobiety planujące ciążę powinny zastosować suplementację zgodnie z wytycznymi dla dorosłych
– dawka 1500–2000 IU/dobę (37,5–50 µg/dobę) co najmniej od II trymestru ciąży. Ginekolodzy i położnicy powinni rozważyć zalecenie suplementacji witaminy D u kobiet w ciąży od razu po jej potwierdzeniu.

 • Czy preparaty wielowitaminowe zawierają odpowiednią dawkę witaminy D?

Niestety ilość witaminy D3 w preparatach wielowitaminowych jest zdecydowanie niewystarczająca, najlepiej stosować preparaty dedykowane.

Mam nadzieję, że tym krótkim opisem utwierdziłam Cię w przekonaniu, że witamina K i D są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Sama po uzyskaniu tej wiedzy udałam się prosto do apteki, aby zakupić odpowiednią dawkę witaminy D, którą mój synek przyjmuje od urodzenia do dnia dzisiejszego.

A czy Wy podajecie/podawałyście witaminki swoim pociechom?

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *