Matka Polka w UK

Jak się rodzi w UK

No to jak to jest?

Zanim zdecydowałam się na wyjazd do Anglii zawsze dało się usłyszeć o tym jak super jest być mamą w UK. Pieniędzy dużo, do pracy nie trzeba wracać a opieka? Pierwsza klasa. No i jak to zwykle bywa życie zweryfikowało te doniesienia. Otóż przyszło mi urodzić synka na obczyźnie i to we spomianej właśnie Anglii. Czy jestem zadowolona? Jestem Bogu wdzięczna, że mojemu Szkrabowi nic się nie stało i przyszedł na świat cały i zdrowy. Oczywiście ten tekst nie ma na celu przestraszenia kogoś bo i takie rzeczy na pewno zdarzają się na całym świecie.

Kąpiel zamiast porodu?

Zacznę od początku. Kiedy już poczujesz, że nadeszła ta wiekopomna chwila to nie ekscytuj się za bardzo, ponieważ zanim wyruszysz w drogę do szpitala, ze swoimi starannie spakowanymi torbami, musisz tam najpierw zadzwonić. W moim przypadku kazałam to zrobić mężowi. Ten zadzwonił powiedział jak było czyli, że skurcze co 5 minut, więc logicznym było, że chcemy przyjechać. No, ale nie tak szybko moja droga! Pani przy telefonie miłym głosem poradziła mężowi przygotować żonce ciepłą kąpiel. Kąpiel?! mówię. Chyba ją pogrzało.

Ale jaki miałam wybór? Ledwie się do wanny wtarabaniłam. Czułam się już jak prawdziwy wieloryb na wypasie. Wkurzona byłam co nie miara, że zamiast w szpitalu to ja w wannie. Jak się można było domyśleć nic ta magiczna kąpiel nie dała. Dzwonię więc ja: Dobry wieczór mam wrażeni, że mi wody odeszły.

Zbadamy Panią (na odpierdal)

Słyszę w telefonie jęk zawodu i nagle cudowne pozwolenie przyjazdu: Mhm no dobrze to Pani przyjedzie i zbadamy. Jest sukces sobie myślę. Do szpitala mieliśmy z 25-30 minut samochodem. Tam czekałam z 1.5h aż mnie wielmożna położna zbadała i oznajmiła: Ja tam nic nie widzę. Nie ma rozwarcia a skurcze nie trwają dłużej niż minutę. Wrociłabym na Pani miejscu do domu bo to jeszcze może długo potrwać. A po co w tych krzykach się stresować.

No co byś zrobiła tak na chłopski rozum? Zaufałam tej mendzie jednej. W końcu ona ma do czynienia codziennie z takimi przypadkami. Poza tym często się słyszy, że do pełnego rozwarcia można czekać i czekać. No to wróciliśmy. I tu moja Kochana działy się iście dantejskie sceny. Mówię do mojego (od razu po powrocie): Wracamy bo jak nie to ja tu zejdę. No umrę Ci tu. Albo się zesram. 

Gratulację! Rodzisz

To ostatnie podziałało i wpakowaliśmy się spowrotem do samochodu i w trasę! Troskliwa oczywiście siup paznokcie w tapicerkę. Ból taki, że to naprawdę szło się skichać. Nie dałam rady o własnych siłach dojść do szpitala, więc dostałam wózek inwalidzki (wiem jak to brzmi, ale serio miałam zajebisty wjazd na salę porodową). Ale zanim tam wjechaliśmy to trzeba było zadzwonić domofonem i się przedstawić…Rozumiesz to? Miejsce, gdzie kobitki rodzą jest zamknięte. To dlatego musisz najpierw dzwonić do nich żeby wiedzieli, że muszą się przygotować. No, ale nic w końcu wdarliśmy się tam i mówię do położnej (inna niż wcześniej) Daj znieczulenie bo nie daję rady. Jeśli to nie jest poród bo nie ma rozwarcia to ja nie wiem co to?!

Próbowała mnie trochę uspokajać, ale mialam gdzieś to co ona gadała. Po prostu chciałam żeby przestało boleć. A ona co? Ona do mnie z uśmiechem na tej (perfidnej) twarzy: Gratulacje. 8 cm rozwarcia bez znieczulenia. Rodzimy.

Przepraszam? Słucham? Czy ja się przesłyszałam do jasnej ciasnej? Z 0 do 8 cm w niecałą godzinę? Jaja se robicie?! Tylko i wyłącznie takie myśli mi się plątały w głowie. Poza tym spoko. Nie wzięłam toreb ze sobą z samochodu bo nie było jak i kiedy. Rodziłam w ciuchach bo nie było czasu na dyrdymały.

Przeć czy nie przeć o to jest pytanie

Wreszcie jak przyszło do parcia to nie wiedziałam co i jak. W końcu moje pierwsze dziecko, ale położna zdawała się mieć to gdzieś bo musiała wypisać papiery. Zamiast mi mówić kiedy przeć to się wypytywała, o której godzinie to wszystko się zaczęło. Kminisz to kobieto?! Skaranie boskie…Żadnego wsparcia nie miałam no i przez to, że tak późno nas przyjęli to skurcze zaczęły mi zanikać. Bajka co? Ale nie tak szybko bo robiło się jeszcze 'lepiej'. Serducho małego zaczęło zwalniać. Bo i ja już nie miałam siły i on. Zaczęła się bieganina. Na cesarkę za późno bo mały już w kanale rodnym. Czysty horro. Na koniec Pani musi rodzić. TERAZ! 

No i Troskliwa urodziła. Zdrowego, cudownego Myszaka. 10 pkt. Dumna mama i dumny tata. Na kniec dostałam tościki. Mężuś kawkę. Ale tak naprawdę to mogą sobie to wsadzić głęboko w du*ę. Co z tego, że byliśmy sami na sali. Co z tego, że dali nam jeść i pić? Że przychodzili się pytać jak się czujemy? Wolałabym żeby od początku zajęli się mną tak jak trzeba.

Takich przypadków jest wiele. Dlatego tak częste są tutaj porody z użyciem kleszczy czy ssaków tzw potocznie odkurzaczy. Wiadomo, że jeśli ma być dobrze to wszędzie będzie i to niezależnie w jakim szpitalu czy kraju rodzisz. Natomiast musisz się nastawić na to, że w UK mają bardzo naturalistyczne podejście do tych spraw. Ja się strasznie zawiodłam i powiedziałam, że nigdy więcej dziecka w Anglii nie urodzę. Ale czas i życie pokażą.

8 komentarzy

 • Niupki

  Współczuję 🙁 jak widać kompletny brak informacji:( a nie miałaś lekarza prowadzącego, który mógłby przyjechać i coś zadecydować? U mnie było to zupełnie inaczej, super poród mimo że szpital bardzo stary i niedofinansowany. Bo chyba najważniejsi są ludzie, opieka okoloporodowa. Jak to czytam to cieszę się, że rodzilam ram gdzie rodzilam. To co, następne w Polsce? 🙂

 • Mama Ayla

  Ja rodziłam a Anglii dwa razy, dwa cholernie różne porody. Pierwszy długi męczący, syna urodzonego (prawie) o czasie. To właśnie kleszcze uratowały mu życie gdy zaklinował się w kanale rodnym. Położne cały czas były przy mnie, lekarz druga część porodu że względu na komplikacje. Drugi poród wywołany, córeczka 34tc, kruszynka. Poród szybki i sprawny, ale cały spędzony pod ktg, nie tylko brzusznej ale i przez szyjke macicy.
  Opieka cudowna w obu przypadkach. Pierwszy raz słyszę opowieść taka z UK. Niestety o porodach w Polsce usłyszałam wiele złego, nawet znam osobiście dwa przypadki śmierci dziecka przy porodzie(za późno zrobione cc i właśnie nie użycie kleszczy) raz śmierć matki której przy cc w Polsce przecieli jelito w efekcie zmarła na sepse. Każdy oczywiście ma swoje doświadczenia, wydaje mi się że wiele zależy od szpitala, położnych i zwyczajnego szczęścia… Można trafić źle lub dobrze bez względu na państwo.

  • Troskliwa

   dokladnie jak napisalam, że jak ma byc dobrze to nie ma znaczenia gdzie rodzisz i w jakim kraju, Oczywiscie taki porod mogl sie tez przytrafic w PL, ale akurat rodzilam w UK i takie niestety doswiadczenia mam

 • Klaudia Raczak

  NJwazniejsze ze wszystko Ok z dzidzi.. ale uważam ze trochę przesadzony ten tekst… tak działają tutaj wszystkie porodówki i rzeczywiście są turaj nastawieni na na to ze natura sama wszystko zrobi… ja myśle ze każdy przypadek jest indywidualny ale chyba nie ma na co narzekać… komfortowe sale z łazienkami, rodzina obok, poród w wodzie, położna na każde zawołanie ( przeważnie uśmiechnięta inchetna do pomocy), opieka laktacyjna…. fakt ze czekają długo żeby kobietę przyjąć ale rzeczywiscie po co się stresować ? Zawsze można jechać zrobić kto żeby sprawdzić co z dzidzia… nie lubie takiego typowego polskiego narzekania… wszystko złe i nie tak… lepsze bo polskie…

 • Klaudia Psiurska

  Mam dokładnie takie samo zdanie. Jedna cesarka w PL, druga w UK. Sam zabieg na duży plus w UK, ale te ich zasady…. Jak zadzwoniłam do szpitala w 30tc z dosyć silnymi skurczami co 15 min, kazali mi wziąć paracetamol… tylko ja się tak łatwo nie dałam zbyć i od razu pojechałam. Położyli mnie na sali porodowej i lekarz mówi, no ciekawe, czy już mam zespół do porodu szykować? A na moje „przecież to jeszcze cholernie wcześnie”, rzucił swoje standardowe „it’s normal”, czasem tak bywa…. 3 razy pytali czy wyrażam zgodę na badanie ginekologiczne, a potem jeszcze czekaliśmy na położną, bo przecież sam facet to kobiety tknąć nie może bez świadka płci żeńskiej. Żadnych większych badań dziecka, szczepień. Generalnie służba zdrowia w UK to dramat. 3 miesięczne niemowlę z zapaleniem płuc, gorączką 39+ lekarka z pogotowia chciała mi odesłać do domu z paracetamolem, w końcu przyjęli nas na oddział, ale w 2 dobie wypuścili już do domu, z wenflonem w rączce… Między innymi służba zdrowia była sporym powodem do decyzji o powrocie do PL 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *